ScrollToTop

Off News

Off Fashion <strong> Wieczór </strong>I<br />BELLE EPOQUE

Wieczór I
BELLE EPOQUE

20 października, godz. 19.00
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej „WINDA”, Plac Moniuszki 2B, Kielce.

Zapraszamy na Wystawę Lalek ze zbiorów rodziny Sosenków z Krakowa.

LALKA W BELLE EPOQUE

Próbowaliście kiedyś pobawić się porcelanową lalka ? Ja owszem. I choć jest to piękny przedmiot  służący do zabawy to nie spełnia dziś przepisów bezpieczeństwa.

Spędziłam dzieciństwo wśród  40,000 zabawek, mając wokół siebie setki lalek. I mimo, że niektóre mieszkają dziś w pudełkach  pamiętam ich rysy twarzy, sztuczne rzęsy, koronkowe sukienki i guziczki z masy perłowej wielkości ziarenka chia.

Pomysł na zrealizowanie wystawy Lalka w Belle Epoque podczas Off Fashion zrodził się właśnie z próby przeanalizowania jak wyglądają dzisiejsze lalki i co się zmieniło w ich wyglądzie.
Kiedy myślimy LALKA to jaki obraz mamy przed oczami ? Czy jest to lalka porcelanowa, niemowlę BEBE,  Barbi, czy lalki wampiry z Monster High? A może Beata Tyszkiewicz z ekranizacji Lalki Prusa?

Każde pokolenie coś wnosi. Kształtuje standardy kultury materialnej i kanon wzorców estetycznych.  Pytanie więc brzmi: co wnieśli nasi przodkowie sprzed 150 lat w sferze zabawy, obyczajów i mody?
Poruszymy takie zagadnienia jak: zmiana wyglądu lalki, z czego jest zbudowana i jakie można wyróżnić rodzaje lalek.  Pokażemy mechanizmy i innowacje techniczne takie jak lalki pływające, płaczące, mówiące, z użyciem fonografu, a potem gramofonu wewnętrznego. Zaprezentujemy jak zmieniały się korpusy lalek i z czego były wytwarzane.

Jedną z najciekawszych instalacji będzie drzewo genealogiczne lalki czyli kalendarium, gdzie pokażemy dekada po dekadzie jak zmieniała się uroda i strój lalki. Taka instalacja jest możliwa do zrealizowania tylko z tak wielką i bogatą kolekcją jak Zbiory Sosenków. Pokażemy jak wyglądały lalki najsławniejszych producentów lalek, jak wyglądały sygnatury i gdzie ich szukać, oraz najcenniejsze i najrzadsze z nich. W kategorii „naj” znajdą się również najmniejsze lalki porcelanowe liczące 2,5 cm.
Ewolucja lalki w epoce nowożytnej zabawki - czyli epoce przemysłowej (XIX -XXI w.)  przeszła drogę od arystokratki przez celuloidową komunistkę, sex bombę, aż do zombie i wilkołaka.

Jak będą wyglądały laki przyszłości. Skoro przez ostatnie 150 lat osiągnęły tak wielką  ewolucję. Czy na to pytanie odpowiedzą analitycy trendów w designie ? Czy rynek spełni wymagania snapshot generation? Czy lalkę czeka rewolucja gender?  Czy zmieni płeć kulturowo-społeczną jak Conchina Wurst, czy posłanka Grodzka ? 

Katarzyna Sosenko
Kurator wystawy

plakat sosenko lalki nowy

Bilety: 5 zł 
Kasa KCK, Plac Moniuszki 2b, Tel. 41-34- 381-42

Polecamy także

Współpraca

O fryzury podczas pokazów zadba szkoła ZDZ. Dziękujemy!

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Agnieszki Szlagi

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Anastazji Zareckay

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Alicji Tkaczyk