ScrollToTop

Off News

Off Fashion  <strong>VIVA LA MAMA!</strong>

VIVA LA MAMA!

26 maja, godz. 17
Miejsce: Galeria Echo Kielce, ul. Świętokrzyska 20, Kielce


Zapraszamy na pokaz mody polskich projektantów, który rozpocznie się odniezwykłej prezentacji mam według projektu Anny Łosak "Jestem mamą".

"Fotografia chodziła mi po głowie od zawsze… jako mała dziewczynka uwielbiałam siadać na dywanie z rodzinnymi albumami i przeglądać je godzinami. W tych starych odbitkach było coś hipnotyzującego - czasem wydawało mi się że uwiecznieni tam ludzie chcą mi opowiedzieć jakąś historię… Paradoksalnie przez większą część mojego życia nie myślałam o tym żeby sama wziąć do ręki aparat – robienie zdjęć było dla mnie czymś co potrafią tylko nieliczni, czymś z pogranicza sztuki i solidnego rzemiosła, po prostu czymś wyjątkowym, niemal magicznym. Nie mówię tu oczywiście o „pstrykaniu” fotek z wakacji, imprez czy innych widoczków – bo to, jak zresztą chyba każdemu zdarzało się i mnie. Chodzi mi o poważną fotografię. Z czasem zaczęłam próbować uzyskiwać na zdjęciach efekty, które widziałam u innych, tych prawdziwych fotografów. Szybko okazało się, że moje przeczucia o tym, że to nie takie proste, okazały się trafne. Nie mogę powiedzieć o sobie, że nagle połknęłam bakcyla fotografii, bo on gdzieś we mnie zawsze siedział – ja po prostu jakieś osiem lat temu za jego przyczyną zapadłam na nieuleczalną chorobę objawiającą się nieodpartą chęcią do eksperymentowania ze światłem, cieniem, kolorami i kadrem. To było niemal jak objawienie. Odtąd moje życie stało się lepsze – oprócz mojej wspaniałej rodziny miałam wreszcie także coś swojego, coś co pozwala mi oderwać się od codzienności. Aby nauczyć się więcej magicznych sztuczek zaliczyłam porządny kurs fotografii. Zainwestowałam w profesjonalny sprzęt i się zaczęło. Najpierw imprezy okolicznościowe – wesela, chrzty, studniówki – taka wprawka. Ale ciągle czułam niedosyt, głód czegoś nowego, czegoś w czym się spełnię w stu procentach. I tak zaczęłam przygodę z fotografią studyjną, a że pierwszą modelką była moja córka odkryłam że fotografowanie dzieci to jest właśnie to. Eksperymentowałam na dzieciach sąsiadów, znajomych, rodziny. Początkowo studio zaaranżowałam w dużym pokoju w domu mojej mamy, a gdy wraz z coraz większą liczbą sesji lawinowo zaczęło przybywać rekwizytów i sprzętu musiałam przeprowadzić się do studia z prawdziwego zdarzenia. Dziś nie wyobrażam sobie abym mogła robić coś innego. Fotografia to moje życie… " - Anna Łosak – fotografka z Kielc.

annalosak jestemamaPodczas pokazu w Galerii Echo podziwiać będzie można kolekcję: 
Karoliny Sańpruch, Arkadiusza Podgórzaka, Urszuli Sepioło, Patrycji Siwiec, Katarzyny Dworeckiej, Artura Steca, Edyty Jermacz i Tamary Miś.

Karolina Sańpruch - studentka drugiego roku MSKPU w Warszawie, pochodzi z Kielc gdzie ukończyła Instytut Sztuk Pięknych UJK na kierunku wzornictwo. Kilkukrotna uczestniczka półfinałów Off Fashion, warsztatów Workshop Fashion Design z Paprockim&Brzozowskim oraz konkursu Kieleckie Inaczej. Swoją autorską, samodzielnie uszytą kolekcję prezentowała na pokazie Młodzi Polscy Projektanci towarzyszącemu Off fashion (edycja Orient Express). Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku jako asystent projektanta w Reserved. Modą lubi opowiadać historie, inspiruje się naturą i muzyką - swoją największą miłością.


Arkadiusz Podgórzak - urodził się w Braniewie i całe dzieciństwo spędził w małej miejscowości Orneta. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Olsztynie, zdobywając tytuł technik ekonomista – specjalizacja marketing i zarządzanie.  Z Warmii przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia kończąc zarówno filologię polską dla mediów na Uniwersytecie Warszawskim, jak i Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU).

Nauka w MSKPU pozwoliła wykorzystać w dziedzinie projektowania własną kreatywność wzbogaconą o wiedzę przekazaną podczas zajęć przez uznanych projektantów, a także osoby związane z branżą odzieżową. Obrona dyplomu (marzec 2017r.), na której została przedstawiona po raz pierwszy kolekcja Loop Life, zapoczątkowała nową drogę w życiu projektanta. Wybór do TOP13 najlepszych dyplomantów MSKPU oraz wyróżnienie w postaci przedstawienia kolekcji dyplomowej na wybiegu pokazu dyplomowego w dźwiękach „Tramwaje i gwiazdy” – Miousch i Nosowska jeszcze bardziej rozbudziły uśpione marzenia o zaistnieniu w świecie mody.

Inspiracja do tworzenia projektów zaczerpnięta jest z bliskiego otoczenia. Nie bez znaczenia dobierane są również kolory oraz kroje. Każdy element jest symboliczny. Do tworzenia kolekcji są wykorzystywane także różne techniki odzieżowe, takie jak: autorski print, wycięcia laserem, czy też autorskie hafty komputerowe. Na pierwszy rzut oka dostrzegalne są również łączenia asymetryczne złożone z różnych tkanin i dzianin, co potęguje niepowtarzalną jakość oraz wyrazistość ubrań nie tylko na wybiegu, ale także podczas codziennego użytku.

Rok 2018 jest rokiem poświęconym działaniom mającym na celu stworzenie marki, która będzie promowała nie tylko samego projektanta, ale wraz z rozwojem, także innych początkujących projektantów. Według projektanta lepiej poczekać z wydaniem marki na rynek mody, aby mieć czas, żeby dopracować szczegóły oraz pierwszą kolekcję sprzedażową, budząc nie tylko podziw i uznanie, ale dając ludziom coś, co jest warte posiadania oraz zobaczenia na całym świecie.


Kolekcja Loop Life
jest kolekcją dyplomową inspirowaną labiryntem jako metaforą zagubienia, szukania i znalezienia we współczesnym świecie, w którym człowiekowi na co dzień towarzyszą przeróżne emocje.

W skład kolekcji wchodzą zarówno sylwetki damskie, jak i męskie. Główne cechy to: wielowarstwowość, asymetryczność, mnogość cięć geometrycznych, łączenie tkanin z dzianinami, a także autorskie printy, hafty komputerowe oraz cięcia laserem.

W marcu 2017r. kolekcja otrzymała wyróżnienie Komisji Dyplomowej MSKPU i została wytypowana do pokazu dyplomowego w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na którym otrzymała wyróżnienie od Gościa Specjalnego – Byłego Prezesa Inditex Polska Tomasza Kania.

W czerwcu 2017r. kolekcja przedstawiona była w półfinale XIX Edycji Konkursu Off Fashion w Kielcach. Następnie w sierpniu 2017r. podczas finału Radom Fashion Show kolekcja Loop Life spotkała się z uznaniem całego Jury i zajęła II miejsce. Podczas tego samego wieczoru Redaktor Naczelna magazynu Moda w Polsce Lidia Przybylska przyznała kolekcji wyróżnienie specjalne w formie publikacji na łamach magazynu. We wrześniu 2017r. projektant za kolekcję Loop Life otrzymał Główną Nagrodę Srebrna Pętelka przyznaną przez Polską Akademię Mody podczas Mercure Fashion Night w Poznaniu.

Cała kolekcja ma charakter casuolowo-sportowy. Dedykowana przede wszystkim osobą, które cenią komfort, wygodę, a zarazem chcą wyróżniać się na tle otoczenia. 


Urszula Sepioło
 - Urodziła się i wychowała w małej miejscowości na Ponidziu, do której uwielbia wracać. Od dziecka jej hobby związane były ze sztuką. Malowała, rysowała i robiła zdjęcia.  Kochała magazyny modowe, zwłaszcza francuskie wydania ELLE, VOGUE czy Harper's Bazaar. Piękne edytoriale zdjęciowe, wysoka estetyka były dla niej czymś bardzo inspirującym. Ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, podczas edukacji dwukrotnie brała udział w konkursie modowym Off Fashion. Jedną z jej pasji jest rysowanie żuków i to one były główną inspiracją w kolekcji dyplomowej. Kocha sztukę, fotografię, teatr, podróże, sukulenty.

Przewodnią inspirację kolekcji stanowią egzotyczne żuki, ich ubarwienie oraz kształty. Elementy wykończenia ubrań, konstrukcje jak i nadruki zaczerpnęiete zostały z obłych kształtów pancerzy. „Hygge”, książka o duńskiej filozofii życia jako szczęścia czerpanego z prozaicznych czynności życia codziennego towarzyszyła w procesie tworzenia, dlatego też kolekcja skierowana jest do osób, którym radość sprawia kubek herbaty zatopiony w przydługich rękawach swetra. 
Długie koszule, bluzy i swetry robione na drutach mają charakter casualowy. W koszulach tradycyjne guziki zastąpione zostały metalowymi przelotkami. Tkaniny, które zastosowano to głównie wełna i satyna bawełniana oraz satyna drukowana na potrzeby kolekcji. Metoda zadruku tkanin to druk cyfrowy oparty na wodnych atramentach pigmentowych, który jest przyjazny dla środowiska. Kolorystyka oparta jest na złamanej bieli, pudrowym różu, niebieskim oraz żywej żółci. Dla zachowania równowagi pojawia się również kolor szary.

Patrycja Siwiec - Jest studentką na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku budownictwo oraz absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku projektowanie ubioru. Zaczęła projektować w wieku szesnastu lat, początkowo było to tylko hobby, jednak później przekształciło się to w marzenia. W projektowaniu projektantka czerpie inspiracje z otaczającego ją świata, uwielbia ciekawe połączenia materiałów, dodatków oraz nieustannie poszukuje nowych struktur, które może wykorzystać w pracy z tkaniną.

Kolekcja ''breath under water'' inspirowana wodą, organizmami jakie w niej żyją a w szczególności rybą. Wiodącymi kolorami są pomarańcz, granat, zieleń oraz fiolet. Ważną częścią kolekcji są autorskie struktury imitujące łuski ryby. Obły kształt ryb został przeniesiony na sylwetki w postaci linii cięć. W kolekcji pojawiają się śliskie, błyszczące tkaniny nawiązujące do wodnej flory i fauny. Całą kolekcję dopełniają ręcznie malowane buty na okrągłym słupku.

 

Katarzyna Dworecka - tegoroczna absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz szkoły Visual Merchandisingu. Swoje projekty wielokrotnie prezentowała na Cracow Fashion Week, a także na OFF Fashion.  Swoją pracę w modzie zaczynała w Zara Polska, a następnie jako główny Visual Merchandiser dla marki Bytom S.A. Jej projekty były publikowane m.in. w magazynie TUBA Krakowskich Szkół Artystycznych. 


Kolekcja „Fishbone”.
 Kolekcja inspirowana twórczością Wesa Andersona, w szczególności filmami „The Life Aquatic with Steve Zissou” oraz „Grand Budapest Hotel”. Przeważają miękkie, przeskalowane formy oraz autorskie struktury. W kolekcji wykorzystano nietypowe materiały takie jak: kolorowe opaski zaciskowe oraz przezroczyste rurki pvc. Futra użyte w kolekcji są sztuczne. 

Artur Stec – rocznik 86, graffiti-writer aktywnie działający ponad 15 lat, absolwent krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, zawodowo pracuje w pracowni plastycznej, gdzie zajmuje się renowacją zabytków, malarstwem i projektowaniem graficznym. Projektowanie ubioru jest jego pasją, którą stara się przeszczepić na grunt pracy zawodowej. Aktualnie studiuje jeszcze na ASP w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne. W swoich artystycznych działaniach (graffiti i projektowanie ubioru) występuje pod TAGIEM (pseudonimem z graffiti) LESER, który towarzyszy mu od wczesnych lat młodzieńczych i poprzez swoje negatywne nacechowanie podkreśla bunt kultury hip-hopu, w której wyrósł i która oddziałuje na niego i jest mu bliska po dziś dzień.

Kolekcja „miejski kamuflaż” jest wynikiem fascynacji projektanta twórczością miejską:graffiti-wandalizm- formy logotypowe. Powstała w opozycji do braku anonimowości jednostki w przestrzeni publicznej. Zbudowana jest na szeroko rozumianym kontraście: naturalne, ciężkie materiały jak konopia i len plus lekkie syntetyki typu termoaktywny poliester; splamione, rozmyte, brudne, wibrujące farbowania kontra czysta, ostra, zamknięta forma haftów „informacyjnych”; wielowarstwowo zabudowane, zakryte ciało przeciwko odsłoniętym oczom, dłoniom, czasem kostkom. Techniki farbowania i odbarwiania, projektowanie i rozmieszczenie haftów, przeznaczenie i charakter kolekcji oraz sposób pracy przy niej zdeterminowane są przez aktualną działalność projektanta jako graffiti-writera. Mimo iż projektant nie używa w kolekcji form literowych to traktuje ją i swoje graffiti jako jedność.


Edyta Jermacz
- zajmuje projektowaniem mody.  

Ma dwie linie ubrań Klu by Edyta Jermacz & Luvyoutoo:

KLU BY EDYTA JERMACZ to projekt typu unisex streetwear - kolekcje tej linii charakteryzują się nietypowymi połączeniami nadruków, kolorów i form.

LUVYOUTOO <3U2 - to linia w gatunku demicouture dark minimal - elementy kolekcji są unikatami dostępnymi w maksymalnie kilku sztukach.

Wszystkie kolekcje są projektowane i produkowane w Polsce. Używane w kolekcjach dzianiny pochodzą z polskich fabryk - a uzupełniane są wełnami i ekoskórami sprowadzanymi z Włoch.

Tamara Miś - W 2017 roku obroniła dyplom w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania ubioru. Od tego czasu zajmuje się prowadzeniem dwóch autorskich marek. Marka Maniac to ubrania sportowe inspirowane wspinaczką skałkową, która jest wielką pasją Tamary. W Zazu Tamara skupia się na projektowaniu i szyciu toreb skórzanych oraz ubrań, których cechą charakterystyczną są ciekawe faktury. Projektantka lubi eksperymentować z tkaninami, zmieniać tym samym ich strukturę i wrażenie jakie wywołują.


O kolekcji: „metal Beauty”
- Kolekcja Tamary inspirowana jest metalem, w szczególności zmianami jakie zachodzą na powierzchni metalu pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Metal poddaje się procesowi rdzewienia, korozji, można go zabezpieczać stosując rozmaite powłoki. Można go kształtować, wyginać, stosując przeróbki plastyczne. To wszystko zainspirowało Tamarę do stworzenia kolekcji, w której można znaleźć zarówno tkaniny pokryte specjalnymi farbami, powleczone laminatami, a także poddane procesowi kreszowania.


Polecamy także

Współpraca

O fryzury podczas pokazów zadba szkoła ZDZ. Dziękujemy!

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Agnieszki Szlagi

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Anastazji Zareckay

Akademia Off Fashion

27 października, Galeria Echo - pokaz mody Alicji Tkaczyk