OffNews

Wieczór IVLALKA JAK Z BAJKI

24 października, godz. 19.00Miejsce: Kostiumeria, Małe Foyer, Kieleckie Centrum Kultury, Plac Moniuszki 2b, Kielce.
Zapraszamy na wystawę „Pokój Lalki” w Galerii Kostiumeria – do krainy wyobraźni, czarów, bajek, baśni… oraz na warsztaty: Październik do ręki. Dłoń i koło – dwie doskonałości inspiracją w tworzeniu „sztuki do ręki”, czyli małej torebki, kopertówki, klejnociku, ale i dzieła sztuki z wykorzystaniem elementów nie zawsze oczywistych.
 
Mirosława Truchta – Nowicka – ur. w 1966r., dyplom w 1994 w Instytucie Plastyki WSP (Akademia Jana Długosza) w Częstochowie, na Wydziale Projektowania Plastycznego w pracowni prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa.
Od 2009 roku lalki-rzeźby z papieru uczestniczą w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami, prezentowane są na festiwalach. Znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
Od 2011 roku wystawa indywidualna w Teatrze Arlekin w Łodzi pt. “Przekorna Trupa Stasia Straszydło”, przeniesiona do Domu Papiernika w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prezentowana jest jako wystawa stała.
Poza pracą twórczą artystka zaangażowana jest w działania społeczne i edukacyjne prowadząc warsztaty (Dni Książki, Festiwal DOTKNIJ TEATRU, Festiwal Bajki), jest współinicjatorką przedsięwzięcia “Teatr nieoczywisty” prowadzonego w Częstochowie od października 2015 roku.
Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Tworzących Papier i w Papierze IAPMA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists) oraz grupy Polska Lalka Artystyczna.
 
Od wielu lat Lalka-Rzeźba z papieru stanowi elementarny obiekt moich twórczych poszukiwań. Jednym z kilku istotnych źródeł sugestii jest świat mitów, legend, ludowych podań i przestrzeń związana z  książką. Tak szerokie spektrum pozwala mi  na czerpanie z wielowiekowej tradycji kultury,  i na swobodne poruszanie się w obrębie form plastycznych i literackich. W mojej twórczości dominują dwa media Lalka-rzeźba i papier – oba o ogromnych możliwościach oddziaływania i sile przekazu.  Implikacją są postaci o różnorodnej proweniencji oraz cykle tematyczne odwołujące się do  uniwersum. W tym kontekście i na  prezentowanej wystawie szczególne miejsce zajmują realizacje  inspirowane kulturą Japonii,  ludowymi podaniami, bajkami, literaturą dziecięcą.  Realizując wystawy o tej tematyce, dążę do pokazania ciągłości i jedności czasu i „światów”. A wyjątkowy status lalki  jako przedmiotu i idei,  niewątpliwie wpływa na odbiorcę, kierując jego myśli i emocje w przestrzenie iluzoryczne, z pozoru irracjonalne, a bardzo bliskie  –  może jednak realne?Mimo, że w pracach odwołuję się do określonej fabuły, lalki nie stanowią jej ilustracji, ale są dziełem całkowicie autonomicznym. Kilka z nich jest częścią większej kolekcji, co nie przeszkadza prezentowaniu każdej pracy jako obiektu samodzielnego, posiadającego sobie tylko właściwy porządek estetyczny i siłę przekazu emocjonalnego. Forma lalek-rzeźb jest zróżnicowana, uwarunkowana czynnikami kulturowymi, symbolicznymi, poszukiwaniem w obrębie materii i własnych środków wyrazu. W pracach odnajdziemy liczne przerysowania, elementy abstrakcyjne, niekiedy absurdalne, zabawę formą i nieco figlarny dialog z odbiorcą. W tym przypadku, lalek-rzeźb z papieru nawiązujących do literackich postaci, znaczenia nabiera również fakt, że wcześniej zostały zapisane na papierze edytorsko – zupełnie bajkowa sytuacja. Wystawa jest zaproszeniem do poszukiwań odniesień, odkrywania tajemnic, dopowiadania rozpoczętych historii.

Polecamy także

Za nami Casting

Lista projektantów zakwalifikowanych do II etapu

Casting do Off Fashion

Czekamy na zgłoszenia

ScrollToTop