Czas: 05.07.2025
Miejsce: Foyer Kieleckiego Centrum Kultury
Godziny warsztatów: 10.00-14:00
Zapisy na dwie grupy po 10 osób (dorośli): 10.00-11.30, 12.30-14.00
(Impresariat KCK tel. 41 36-76-711 w. 274)
Celem warsztatów graficznych organizowanych w ramach tegorocznej edycji OFF Fashion jest nadanie nowego życia używanej odzieży. Na uczestników wydarzenia czekać będą skompletowane przez firmę VIVE Textile Recycling bawełniane oraz lniane t-shirty, koszule, spodnie i sukienki z drugiej ręki w jasnych kolorach, które dzięki stemplom wykonanym w technice linorytu zyskają nowy, graficzny charakter.
Stemple będą wykonane ręcznie za pomocą dłut graficznych. Część z nich nawiązywać będzie do przewodniego hasła tegorocznego OFF Fashion, czyli tematu wody. Przygotowane w tradycyjny sposób matryce pokryte zostaną niebieską farbą drukarską i odbijane na ubraniach. W trakcie warsztatów będzie można także nanieść graficzne wzory na ubrania przyniesione przez uczestników akcji.
Warsztaty poprowadzi Aleksandra Banaś – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 2015 roku związana z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie na co dzień koordynuje i prowadzi warsztaty oraz produkuje wystawy. Ponadto angażuje się w projekty społeczne, współprowadzi Pracownię Dziewczyn, która organizuje działania aktywizujące lokalną społeczność. Zajmuje się ilustracją, grafiką projektową i warsztatową, eksperymentując z różnymi technikami. Oprócz pracy w programach graficznych chętnie sięga po tradycyjne metody, tworząc linoryty odbijane na ubraniach z second-handów, sitodruki i murale. Jej prace były prezentowane nie tylko w Polsce, ale także na wystawach zbiorowych w USA, Japonii, Peru, Brazylii i we Włoszech.