OffNews

Idea Multi Kulti

Ma wiele różnorodnych definicji. Dla jednych jest strukturą,  dla innych – zbiorem wzorów zachowań i myślenia, dla trzecich nie tylko tym, jak się zachowujemy, ale także zestawem przedmiotów, które dzięki działalności człowieka powstają. Może mieć także wymiar duchowy, transcendentny i różny stopień wyrafinowania: od  prostej, oczywistej, po taką pełną znaczeń ukrytych, symboli, alegorii. Kultura, bo o niej mowa, określa przynależność człowieka do danej wspólnoty i pokazuje jego inność i wyjątkowość.

Nie ma lepszych i gorszych kultur. We współczesnych czasach: ogromnej mobilności ludzi, rosnących migracji spowodowanych czynnikami przyrodniczymi i społecznymi, w centrum zainteresowania antropologii kulturowej znajduje się przestrzeń styku wielu kultur, ich wpływu na siebie, wzajemnych oddziaływań, zmieniających obyczaje i modele życia. Dzięki temu nasza własna kultura staje się bogatsza, zmienia się. Akceptując i wykorzystując motywy i zwyczaje innych sprawiamy, że nasza codzienność staje się dużo bardziej kolorowa. Dzięki zapożyczeniom obchodzimy Walentynki, ozdabiamy choinki czy całujemy się pod jemiołą w Boże Narodzenie. Zapożyczenia mają jeszcze jedną wartość. Zauroczeni zwyczajami z zewnątrz, staramy się znaleźć w naszej kulturze to, co wartościowe, wyjątkowe, bezcenne. Przecież nasze korzenie kulturowe lśnią bogactwem motywów, barw, zwyczajów, obrzędów, rzemiosł i tradycji. Wykorzystanie motywów ludowych we współczesnym wzornictwie i modzie spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną. Jest także świadectwem naszego dziedzictwa, stylu i smaku. 

A co stanie się, gdy to, co typowo nasze, połączymy z tym, co jest równie ważne, ale gdzieś w świecie? Albo z tym, co było ważne kiedyś, lub będzie istotne za chwilę?  Chcemy, żeby właśnie tę przestrzeń: multi-kulti pokazali nam projektanci.

Hasło naszego tegorocznego konkursu da uczestnikom szansę na dialog z ludową tradycją, inspiracje orientalną, afrykańską, australijską czy amerykańską sztuką rzemieślniczą. Źródłem pomysłów zgłoszonych projektów mogą stać się stroje z kolebek dzisiejszej cywilizacji Zachodu czy Wschodu, moda europejska sprzed stuleci,  czy współczesne, wręcz futurystyczne kostiumy, jakie można spotkać na przykład w laboratoriach badawczych czy halach przemysłowych.  Bo kultura zmienia się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.

Zapraszamy do projektowego żonglowania motywami i inspiracjami z różnych zakątków świata. Nie bójcie się czerpać z nieograniczonych zasobów kultur ludzi żyjących współcześnie i tych z poprzednich epok. Pokażcie nam, co dla Was znaczy multi-kulti. „Zaszyjcie” je w Waszych ubraniach i projektach.

Polecamy także

Pocztówka z Off Fashion

Otwarcie Gali Finałowej

Laureaci konkursu

Nagrody rozdane

ScrollToTop